ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ “Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ”

ΠΑΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ “Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ”

ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Π.Ε. ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ

Σε μαζική παράσταση διαμαρτυρίας νηπιαγωγών και άλλων εκπαιδευτικών προχώρησαν 7 Σύλλογοι εκπαιδευτικών Π.Ε ( ΣΩΚΡΑΤΗΣ, ΣΕΦΕΡΗΣ, ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ, ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ, ΕΛΛΗ ΑΛΕΞΙΟΥ, ΑΙΓΑΛΕΩ, ΓΛΗΝΟΣ) στο Υπουργείο Παιδείας την Πέμπτη 7/9/2016 στις 13:30 με κεντρικό σύνθημα να αποσυρθούν τώρα οι ρυθμίσεις για το «Ενιαίου Τύπου Ολοήμερο Νηπιαγωγείο».

Στη συνάντηση που ακολούθησε συμμετείχαν από την πλευρά του συλλόγου μας Παπαγιαννόπουλος Αποστόλης και η νηπιαγωγός Βάσω Παπαιωάννου και εκπρόσωποι από τα Δ.Σ. των Σ.Ε.Π.Ε. ΣΕΦΕΡΗΣ, ΘΟΥΚYΔΙΔΗΣ, ΑΙΓΑΛΕΩ και εκπρόσωπος του ΠΑΜΕ στο Δ.Σ της ΔΟΕ. Το Υπουργείο εκπροσώπησε ομάδα Νηπιαγωγών με επικεφαλής την κ. Μπατσούτα Μαρία, σύμβουλο του Υπουργού σε θέματα Προσχολικής Αγωγής.

Οι εκπρόσωποι των Εκπαιδευτικών εκφράσανε τις διαφωνίες τους για τις τελευταίες νομοθετικές ρυθμίσεις, που αφορούν τη λειτουργία του Ε.Τ.Ο.Ν, και τις ανατροπές που προκύπτουν από την εφαρμογή του σε ό,τι αφορά τα μορφωτικά δικαιώματα των μαθητών και τα εργασιακά δικαιώματα των νηπιαγωγών.

Μεταφέρανε τους προβληματισμούς, τις διαφωνίες και την ανησυχία των νηπιαγωγών, που συμμετείχαν στις δεκάδες μαζικές συσκέψεις τις τελευταίες ημέρες και απαιτήσαμε την άμεση απόσυρση των νομοθετικών ρυθμίσεων για να μπορέσουν να λειτουργήσουν κανονικά τα νηπιαγωγεία.

Με τις απαντήσεις που έδωσε η εκπρόσωπος του Υπουργείου

Ισχυρίστηκε ότι αφού το προηγούμενο ωράριο των Νηπ/γών ήταν 8-12.30 και τώρα είναι 8.30-13.00, δεν προκύπτει καμία αύξηση(;;). Ξέχασε ότι πάγια θέση του κλάδου μας ήταν και είναι η θεσμοθέτηση διδακτικού ωραρίου των νηπιαγωγών με βάση τη θέση για ενιαίο ωράριο όλων των εκπαιδευτικών και το υπουργείο θεσμοθέτησε 30ωρο για τις νηπιαγωγούς!

-Επικαλέστηκε το προηγούμενο νομοθετικό καθεστώς, για να δικαιολογήσει το ύψος του διδακτικού ωραρίου αλλά ξέχασε το γεγονός ότι η μείωσή του με βάση τα χρόνια υπηρεσίας αφορά μόνο 9 νηπιαγωγεία! Ξέχασε επίσης ότι θα μπορούσε, αντί για Υπουργική Απόφαση, να ψηφίσει η κυβέρνηση νέο νόμο για τη θεσμοθέτησή του και να μην υπήρχε κανένα πρόβλημα.

– Αναφέρθηκε δε στον ήδη γνωστό στόχο του Υπουργείου για την ίδρυση πολυδύναμων νηπιαγωγείων με σκοπό τη μείωση ωραρίου (το τυρί στη φάκα!) σε αυτές τις σχολικές μονάδες. Άρα ετοιμάζονται νέες συμπτύξεις, συγχωνεύσεις και καταργήσεις θέσεων νηπιαγωγών!

– Ισχυρίστηκε ότι “η υποχρεωτικότητα τίναξε στον αέρα το ολοήμερο νηπιαγωγείο”, γιατί οι γονείς ζητούσαν πρόωρες αποχωρήσεις και το νηπιαγωγείο είχε πάρει την κάτω βόλτα γιατί τα τμήματα του ολοήμερου κατέληγαν να λειτουργούν με 4-5 παιδιά”, πράγμα που δεν ισχύει φυσικά!

– Επανέλαβε ότι “το ολοήμερο νηπιαγωγείο πρέπει να εξυπηρετεί τους εργαζόμενους γονείς”, που σημαίνει ότι θα έχουμε νέα εμπόδια στην εγγραφή σ’ αυτό παιδιών των λαϊκών οικογενειών που δε θα πληρούν τα κριτήρια (αποδεδειγμένα εργαζόμενοι ή με κάρτα ανεργίας). Δηλαδή θα ενταθεί ο “κόφτης” στις εγγραφές στο νηπιαγωγείο.

-Υποστήριξε ότι για να προχωρήσει η θεσμοθέτηση της Δίχρονης Προσχολικής Αγωγής πρέπει να λυθεί πρώτα το πρόβλημα της στέγασης και… «πέταξε το μπαλάκι» στα σωματεία, για να βρουν κι αυτά καμιά αίθουσα! Η λογική σειρά όμως είναι η αντίθετη, πρώτα θεσμοθετείται η Δίχρονη Π.Α. και ταυτόχρονα ή μετά αναζητούνται αίθουσες.

-Για την κατανομή των τμημάτων, και ύστερα από τις έντονες αντιδράσεις των Νηπιαγωγών τις τελευταίες μέρες, απάντησε ότι δεν έχει πρόβλημα τα τμήματα να είναι αμιγή, (τμήμα με υποχρεωτικό ωράριο, δηλ. 8.30 – 1 μμ, και τμήμα που θα έχει και ολοήμερο πρόγραμμα).

– Αρνήθηκε όμως να δεχτεί την εναλλαγή του ωραρίου των νηπιαγωγών, γιατί θεωρεί ότι το νήπιο δε μπορεί να προσαρμοστεί στην εναλλαγή διαφορετικών «διδακτικών στυλ»(!) κατά τη διάρκεια του ημερήσιου προγράμματος.(sic)

– Απαξίωσε τις/τους νηπιαγωγούς λέγοντας ότι ο Σύλλογος Διδασκόντων μέχρι τώρα δε συνεργαζόταν, ενώ τώρα με την εγκύκλιο αυτή οι Νηπιαγωγοί είναι «αναγκασμένες» να συνεργαστούν! Επιβεβαίωσε έτσι, ότι το Υπουργείο, με την αντιλαϊκή και αντιεκπαιδευτική πολιτική του, αμφισβητεί το δικαίωμα του Συλλόγου Διδασκόντων του Νηπιαγωγείου να αποφασίζει, ως κυρίαρχο όργανο, για τη λειτουργία της σχολικής μονάδας, απαξιώνοντας την ικανότητα των νηπιαγωγών για κάτι τέτοιο.

– Αποκάλυψε τέλος ότι όλα αυτά στηρίχτηκαν σε εκθέσεις και εισηγήσεις των ίδιων των Σχολικών Συμβούλων και ότι και στις 3 συναντήσεις που έγιναν με όλες τις Σχολικές Συμβούλους για τις νέες νομοθετικές ρυθμίσεις για το νηπιαγωγείο …δεν αντέδρασε καμία. Όλες και όλοι ήταν σύμφωνοι!

ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ

Την απόρριψη των προτάσεων των Συλλόγων από το υπουργείο Παιδείας και την απαξίωση που δείχνει στις Νηπιαγωγούς, οι οποίες εναγωνίως πασχίζουν να οργανώσουν τη λειτουργία των σχολικών μονάδων

Πιστεύουμε ότι και η πλειοψηφία του Δ.Σ. της ΔΟΕ φέρνει τεράστια ευθύνη γιατί δε βοήθησε καθόλου στην οργάνωση του αγώνα ενάντια στις νομοθετικές ρυθμίσεις για τα νηπιαγωγεία, κινήθηκε από την αρχή στη λογική του «νόμιμου» πρακτικού και όχι στη λογική της αντίστασης και δεν στήριξε την πρωτοβουλία των ΣΕΠΕ για τη σημερινή κινητοποίηση.

Τεράστια ευθύνη βαραίνει και τις δυνάμεις εκείνες οι οποίες, αφού εδώ και καιρό καλλιέργησαν αυταπάτες για το αριστερό πρόσημο της συγκυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, κινήθηκαν στη ίδια λογική με τη ΔΟΕ και απέφυγαν να στηρίξουν πρωτοβουλίες σαν τη σημερινή κινητοποίηση.

ΚΑΛΟΥΜΕ τις νηπιαγωγούς να κάνουν την οργή τους αγώνα

Οι Σύλλογοι Διδασκόντων να συνεδριάσουν και να αποφασίσουν συλλογικά πώς θα οργανώσουν με παιδαγωγικά κριτήρια τη λειτουργία των Νηπιαγωγείων, με βάση την απόφαση του Δ.Σ. και, σε συνεργασία με τους γονείς, να αντιπαλέψουν την πολιτική που οδηγεί στην υποβάθμιση του ρόλου τους, στο χτύπημα των εργασιακών τους δικαιωμάτων και των μορφωτικών δικαιωμάτων των μαθητών τους.

ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 15/9 στο υπ.Παιδείας